Shopping cart

Your cart is empty. Let's do something about that :-)

HINT: Browse our new arrivals

At a loss? Check out our blog

The secret to choosing the right tailor

A good tailor is the cure for all that ails you. But how to pick the right one for you? Whether you want to save the planet, need something that flatters your figure, or just want to look great, a good tailor is the key. But how does it work? What should you expect? This article takes you through the process of identifying a good tailor and working with them to produce the results you want.

tailor near me

Seamstress, tailor, dressmaker or salon?

What do you call a person who makes or alters clothing? A seamstress, seamster, sewer or sewist? A tailor or (ack) tailoress? Dressmaker or something else? Not all seamstresses are women any more than all tailors are men. Rather than parsing words and splitting hairs over who does what, we have taken the plunge for this article and gone with the term tailor as the gender-neutral variant for this absolutely indispensable discipline.

There are any number of reasons why you might seek out the services of a tailor. One thing is pretty certain – you are looking for someone who can take your wardrobe beyond off-the-rack fashion. There are some occasions when turning to a professional for custom fitting is a no-brainer (wedding gowns, prom dresses, and other special-occasion wear). But there is also a growing trend towards quality and away from fast fashion, even for the pieces that we wear every day.

Look at the people around you, colleagues at the office, professionals you look up to. Lots of them have begun to turn to hybrid services that offer made-to-measure clothing and suits – you measure yourself or let your phone camera scan your figure, then send in your data, and a machine cuts and sews your garment. Some go for custom alterations – you order a pre-made suit and then have a fitting with a professional seamstress or tailor who alters it to fit you better.

Of course, if you’ve ever participated in a wedding or ordered a gown for a special event, like a formal dance or gala, then you have probably run into the salon model, where you choose a gown, order it from some far-flung factory, and then come in for a series of fittings with a seamstress who alters it to fit. (Warning: This variant may involve lots of Mimosas!)

There are also plenty of people in the cosplay community who love the whole scene but, let’s be honest, don’t know the first thing about sewing. They need someone reliable who can make that fourteenth-century costume happen.

Then there are the folks who just want the satisfaction of having an original piece. They are in for the whole ride and get to have a part in each decision, from choosing the cut and dithering over the fabric to the moment when they get to slip it on and wear it proudly.

Whether you want to abandon fast fashion and save the planet, need something that flatters a non-confection figure, or just want to look great, a good tailor is the key.

Choosing a seamstress or tailor

Dobrá krejčová by se měla vyznat v materiálech, střizích, šití i oděvech. Pozor, nemusí se nutně vyznat v módních trendech – krejčovství a módní návrhářství jsou dva rozdílné obory. Stejně tak vám krejčová nemusí být schopna poradit s vhodným stylem nebo barvami. Jestli potřebujete kompletní servis a předělávku šatníku a krejčová (nebo salon) to výslovně nenabízí, raději se obraťte na barevnou typoložku nebo stylistku.

Krejčová by vám ale měla umět poradit, jestli je vybraný střih vhodný pro vaši postavu (např. pro postavu typu „jablko“ se nehodí šaty se švem v pase, pro „hrušku“ zase volné rovné šaty, které skrývají pas a zdůrazňují boky) a jaký materiál na něj bude nejlepší.

Je-li to možné, prohlédněte si fotografie hotových šatů. Líbí se vám jejich provedení a styl? I když krejčová šije podle přání zákazníka, vždycky se jí do práce promítne i její vlastní vkus. Najít krejčovou se stejným vkusem je ideální – značně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že budete z výsledku nadšené.

tailor near me

Nebojte se krejčové vyptat na všechno, co vás zajímá. Je to stejné, jako když hledáte kadeřníka nebo instalatéra – jeho jednání vám ledacos napoví. Skvělé je osobní doporučení od někoho z vašeho okolí a pomoct mohou i recenze na internetu, jen pozor na to, že takovou recenzi může napsat i neprávem naštvaný zákazník nebo někdo jiný, kdo chce krejčové uškodit.

Questions you might want to ask your tailor

·         „Mám vybrané tyhle šaty (z internetu, z časopisu), ušijete mi je?“

Pokud krejčová fotku ani vás zatím neviděla, jediná správná odpověď je „nevím“. Na základě takhle nekonkrétní otázky by vás neměla ani odmítnout, ani tvrdit, že to určitě půjde. Vždycky záleží na více faktorech: na vašem očekávání, dostupnosti materiálů, střihové náročnosti atd.

·         „Kolik to bude stát?“

Bez konkrétně domluvené zakázky vám krejčová cenu neřekne, ale na základě rámcové představy – dodané fotky, nákresu – by měla určit aspoň předpokládané cenové rozpětí nebo základní cenu (např. „Cena za podobnou pouzdrovou sukni je asi 800 korun plus materiál.“). Na schůzce, kde domluvíte přesnou podobu oděvu, už vám cenu říct musí. Ostatně, obvykle se rovnou platí záloha.

·         Za jak dlouho to bude hotové?

Krejčová by vám měla sdělit přibližný čas zhotovení. Určitě to nebude za pár dní, a pokud je hodně žádaná, může se stát, že se k vaší zakázce dostane třeba až za dva měsíce. Správná krejčová by vám měla říct datum první konzultace a alespoň předpokládané datum první zkoušky. Na náročné zakázky (svatební šaty) se objednávejte s dostatečným předstihem – za pár týdnů se to stihnout nedá!

·         „Je nutné přijít na zkoušku?“

Dobrá krejčová bez zkoušky nešije, snad jen u velmi jednoduchých zakázek nebo pro stálého zákazníka, kterého už má „v oku“, je ochotná udělat výjimku. I pečlivě připravený střih totiž bývá potřeba doladit přímo na postavě. Složitější oděvy, jako jsou svatební šaty nebo dámský kostým, se bez zkoušky neobejdou a někdy jich může být potřeba i víc.

·       „Děláte střihy na míru? Mám nekonfekční postavu.“

Střih na míru by pro krejčovou neměl být problém. Určitě by vás neměla odmítnout s tím, že na model, jaký chcete, nemá střih. Měla by umět šít i na nekonfekční postavu a přizpůsobit oděv třeba kulatým zádům, skolióze nebo nestejně vysokým ramenům. Měla by vás také umět upozornit, že se pro vás určité střihové řešení nehodí. Každému se koneckonců může stát, že se zakouká do fotky šatů z internetu a vytvoří si nerealistické očekávání. V takovém případě by vám krejčová měla vysvětlit, proč to nepůjde – třeba že široké boky a nabíraná sukně z tuhé látky nejdou dohromady – a nabídnout alternativu, je-li možná.

·          „Co budu potřebovat na první schůzku?“

Krejčová by vám měla říct (nebo aspoň naznačit), abyste na první schůzku přišla s co nejpřesnější představou oděvu, který se bude šít. V klidu si předem promyslete, jaké šaty chcete, pro jakou příležitost, jakou by měly mít barvu atd. S krejčovou pak už jen doladíte detaily. Dobrá krejčová by se měla zmínit i o spodním prádle – měla byste si na sebe totiž vzít to, co potom budete pod oděv nosit. Platí to zejména pro šaty, které musí přesně padnout, například plesové nebo svatební. Když si pod ně vezmete jinou podprsenku, než ve které vás krejčová měřila, může se stát, že najednou nebudou správně sedět.

·         „Šijete z hedvábí?“

Chcete šaty z hedvábné látky ze Sartoru? Klidně se krejčové otevřeně zeptejte, jestli šije z hedvábí a má s ním zkušenosti. Dobrá krejčová hedvábné látky zná a nebojí se jich. Pokud tu svou dotazem na hedvábí vyděsíte, nejspíš to nebude ta pravá!

What to expect from your tailor (and what not to)

Přestože laikovi práce s krásnými látkami a šicím strojem někdy přijde jako magie, i krejčová je jenom člověk. Může se proto stát, že si nesednete (třeba zjistíte, že máte úplně odlišný vkus), v takovém případě prostě pokračujte v hledání dál.

Krejčová má právo vaši zakázku odmítnout. Možná nemá volné kapacity nebo se na to necítí. Ne každá krejčová šije všechno, některé třeba neberou svatební šaty, jiné zase nedělají opravy oděvů. Dobrá krejčová také umí odmítnout zákazníka s požadavkem odporujícím jejímu přesvědčení – třeba model, který se pro něj vůbec nehodí, nebo expresní práci, při níž by nebyla schopná dodržet svou obvyklou kvalitu.

Dobrá krejčová umí poradit, jak skrýt nedostatky a vyzvednout přednosti – nebojte se s ní o tom mluvit, vyplatí se to!

Krejčové nemívají v dílně látky, ze kterých byste si mohla vybrat, protože materiál se nakupuje individuálně pro každou zakázku. Někdy mívají k dispozici vzorníky nebo odstřižky na ukázku, aby vám dokázaly lépe vysvětlit, jakou látku pořídit.

Většina krejčových má aspoň nějaké fotky hotových zakázek, které jsou k nahlédnutí na webu nebo osobně. Není ale běžné, aby měly v provozovně hotové oblečení na ukázku, případně mají jen rozpracované modely, které nechtějí ukazovat. Stejně tak vás ne každá krejčová pustí do dílny – některým to nevadí, některé si své království pečlivě střeží.

tailor near me

First consultation

Na první schůzku si vezměte všechno, čím ilustrujete své představy o modelu – fotku z internetu, vlastnoruční nákres, vzorek látky. Někdy stačí popsat představu slovně, případně jednoduše ukázat na sobě, jak dlouhou chcete sukni, jak široká ramínka, jak tvarovaný výstřih. Většina krejčových si na schůzce rovnou kreslí náčrtky, někdy mívají i katalogy modelů nebo střihů, ve kterých vám mohou názorně ukázat některé prvky. Čím konkrétnější bude vaše představa, tím lepší bude výsledek. Jdete-li na konzultaci bez přesné představy, měla byste s ní určitě odcházet – než se začne šít, je potřeba doladit všechny detaily. Pokud si ani po konzultaci nebudete jistá, raději zakázku odložte.

Míry se berou ve spodním prádle. Nemusíte se stydět, krejčové jsou zvyklé na nejrůznější typy postav, ale jestli se přece jen nerada odhalujete, vezměte si tenké přiléhavé tričko. Postup měření záleží na tom, co se bude šít, ale vždycky jsou to různé obvody (prsou, pasu, stehna), délky (od krku k pasu) a šířky (ramenou, zad). Nikdy nestačí jen obvod prsou, pasu a boků, například na správně padnoucí halenku by krejčová měla vzít nejméně devět měr.

Některým krejčovým stačí ústní domluva, ale pro obě strany je mnohem lepší, když se sepíše tzv. zakázkový list. Bývá na něm popis a jednoduchý nákres oděvu, předpokládané datum dokončení, objednatel a zhotovitel, domluvená cena, případně další údaje (materiál, míry). Kdyby později vznikl spor, stačí se podívat do zakázkového listu, na čem se obě strany dohodly.

Hned po domluvení zakázky je zvykem platit zálohu. Ta bývá ve výši 30–50 % z celkové ceny. Objednávka se tím stává pro obě strany závazná; pokud krejčová zálohu nechce, může to být znamení, že se jí do zakázky nechce a bude ji odkládat.

Mimochodem, jestli jste těhotná a ještě to není vidět, určitě to krejčové řekněte, aby při vytváření střihu mohla počítat s tím, že se vaše míry budou měnit.

tailor near me

Purchasing fabric

Nemáte-li už předem zakoupenou látku (a pokud si nejste jistá, jaká bude na váš model nejvhodnější, raději s tím počkejte), musíte se s krejčovou domluvit na nákupu. Některé krejčové jsou ochotné látku obstarat, některé vás pošlou, ať si ji koupíte. Sama si vyberete nejlépe a budete mít záruku, že se vám látka bude opravdu líbit. Úplně nejlepší je, když jde krejčová vybrat látku s vámi, ale protože je to časově náročné, vyplácí se to jen u větších zakázek, například svatebních šatů.

Jestliže si s výběrem nevíte rady, nechte si od krejčové poradit. Zeptejte se, jestli potřebujete tkaninu nebo úplet, z jakého materiálu by měla být, jakou by měla mít gramáž, zda může být průsvitná, mačkavá, jestli má být pružná. Jestli si chcete sama koupit i knoflíky, zip, krajku nebo další drobnosti, zeptejte se i na ně. Z přesných instrukcí od krejčové bude mít radost i prodavačka, kterou v obchodě požádáte o radu.

Načítám

Fittings

Říkáte si, že dobrá krejčová by přece měla podle vašich měr vypracovat šaty, které budou hned perfektně sedět? Ve skutečnosti je to naopak: dobrá krejčová ví, že to tak nefunguje a bez zkoušky to nejde. I když si při měření poznamenala případné asymetrie nebo netypické držení postavy, při zkoušce se může ukázat, že je potřeba střih doupravit. Někdy zjistíte, že vám sluší něco trochu jiného, než jste si původně myslela, a ještě to půjde zachránit. Model se také může zabrat nebo povolit podle toho, jak se v něm při zkoušce budete cítit. Také se finálně upraví délka rukávů, nohavic nebo sukně.

Pokud se vám cokoli nezdá, hlaste to ihned na první zkoušce, později už to nemusí jít napravit. Při zkouškách si dělejte fotky (stačí „selfíčko“ v zrcadle), ať máte přehled.

Větší změny se už při dalších zkouškách dělat nedají. Můžete si ještě rozmyslet třeba barvu knoflíků, rozhodnout se pro kratší sukni nebo kraječku kolem výstřihu, ale není možné změnit celý střih nebo přidat na délce tam, kde už není z čeho přidávat. Větší předělávky, třeba úplně jiné rukávy (je-li na ně vůbec dost látky), jsou už nová část zakázky, kterou je potřeba zaplatit.

Nezapomeňte na zkoušku přijít v prádle, které máte v úmyslu pod šaty nosit, a pokud se šije dlouhá sukně nebo kalhoty, vezměte si i správné boty, aby se délka upravila přesně podle výšky podpatku.

Krejčová ručí za to, že oděv vyrobí podle dohody a v odpovídající jakosti, tedy že vám bude sedět, bude dobře ušitý a nebudou na něm zjevné vady. Pokud by šaty vypadaly jinak nebo jim něco chybělo (třeba podšívka, na které jste se domluvily), hned na to upozorněte a žádejte nápravu.

tailor near me

The final product

Při předání si oděv ještě jednou vyzkoušejte a přesvědčte se, že je v pořádku a nejsou už potřeba žádné úpravy. Pak už stačí jen doplatit zbytek ceny a nový kousek do šatníku je váš. Dostanete potvrzení o platbě, některé krejčové přidávají ještě předávací protokol.

Oděv ušitý na zakázku nemůžete odmítnout, ani jej po převzetí vrátit – neplatí stejné podmínky jako při nakupování v obchodě. Zakázku také musíte zaplatit, i když si ji nepřevezmete. Neplatí to samozřejmě v případě vady, kdy můžete žádat její odstranění, nebo se domluvit na snížené ceně. Chcete-li si nastudovat odpovídající právní předpisy, podívejte se do Oddílu 8 Občanského zákoníku (zákon 89/2012 Sb.), kde je všechno vcelku přehledně vysvětlené.

Máte v šatníku oblečení ušité na zakázku?

Máte dobrou nebo špatnou zkušenost s krejčovou nebo krejčím?

Napište nám prosím do komentářů!

Comments(0)

Please to comment.

Get Sartor in your inbox

Subscribe to our newsletter and feed your creativity. You won't get any spam from us, just the sort of interesting and informative content that we'd like to receive ourselves.

By registering you agree to the processing of your personal data

Contact form close
Načíst

Got a question? A dilemma?

+420 777 511 114
sartor@sartor.cz

Language

Currency