Shopping cart

Your cart is empty. Let's do something about that :-)

HINT: Browse our new arrivals

At a loss? Check out our blog

The Sartor story

Marcela discovered a love for weaving
With Sartor, Marcela discovered a love for weaving

Marcela “I studied construction in school, believe it or not… a field where you only run into textiles in a technical context. After graduation I set off for China as a building site supervisor with a Germany company. It was supposed to be a short assignment at first, but as so often happens, it turned into several years. My kid sister Zuzka was still in high school at the time, and busy with her own interests.”

Zuzka “In high school I was crazy about history and handcrafts. Since I could sew, I made my friends historical and made-up costumes. With Marcela in China, the cradle of the silk trade, I thought I’d ask whether she could find me some nice fabrics. She turned up with a whole sack-full from a market in Beijing. I thought I might try selling what I didn’t use. A friend built me a barebones e-shop and I unloaded the contents of the sack into a closet in my parent’s house and started touring medieval re-enactments with my wares. I dubbed my shop Sartor. It’s Latin for ‘tailor’ and pops up in English and the Romance languages.”

Marcela “I knew they make all kinds of fabric in China. The textile market there is like an exciting – and frankly intimidating – labyrinth where you can find unbelievable treasures if you know where to look. In Shanghai I used to go to a huge covered market with lots of fabric stalls and tailors, and I’d send my finds back in 15 kilo bags to the Czech Republic. I gradually fell in love with the textile industry; it’s basically a technical field, after all. An acquaintance got me into some textile expos. I snooped around in one of the shops for information about where to find silk resellers. At that point I was only familiar with the expensive boutiques in downtown Shanghai, where prices are inflated because of tourists. When I finally returned home and went to see my folks, I got a serious talking-to.”

Zuzka “I had begun college, but was still running Sartor. Mom helped with cutting and sending material, because she knew that otherwise I wouldn’t have any time left for my studies. The house was bursting with fabric. When Marcela came home, Mom and Dad turned to her, as the older and wiser one, to have a talk with me to explain that it couldn’t go on like this. It was obvious that we’d have to give the whole thing up or else really, seriously commit to it. Guess how we decided… in the end we actually did get around to making that business plan and then found a space and hired our first employees. Marcela came up with the storefront downtown Prague and we both dove into learning everything we could, hunting down new suppliers, and expanding our selection.”

Neither of us was prepared to run a business so we learned almost everything on the fly. We had to study up on lots of pretty dreary necessities and overcome numerous obstacles (if there were only a way without lawyers or accounting). Going into business for yourself is interesting and exhilarating, but sometimes it can also be very intense, which tested not only the two of us individually, but also our relationship as sisters and the good will of our partners and children.

Our reward, however, is a company that we genuinely love and that we really enjoy improving and taking forward. One thing that remains from those magical times at the beginning – something we hope will never leave – is a love for beautiful fabrics, quality products, craft, and tradition. We are even happier that Sartor seems to naturally attract customers that share these values. We’ve known some of you a good long time, some just a short while, but altogether and without exception, we make up a great community, bound by an interest in extraordinary materials and the art of sewing.

By the way, if you want to know what it takes at Sartor just to “expand our selection,” it’s one of the most demanding, but most beautiful, parts of our work. We continue to travel regularly to the East, mostly to China and India, where we personally meet our suppliers, search for good weavers and manufacturers, learn something about the local lifestyle and crafts, and cast around for new opportunities and inspiration. You can follow us on our travels through our blog.

We also travel in the other direction, to the West, this time as silk merchants. We’ve come to be known as “the silk ladies” in the United States, and customers tell us we bring them not just goods, but new observations and information. We are not a large company and we have no desire to become one, but we do like the idea that we’re treading our own silk road across many continents.

Zuzka in her element
Zuzka in her element
sartor bohemia pribeh
pro Marcelu znamenal Sartor mimo jiné i objevení nového zájmu – tkaní

Marcela „Vystudovala jsem, věřte nevěřte, stavařinu – obor, ve kterém se setkáte nanejvýš s technickými textiliemi. Hned po studiu jsem se vydala do Číny, kde jsem dělala stavební dozor pro jednu německou firmu. Původně to měla být krátká stáž, ale ta se, jak už to někdy bývá, protáhla na několik let. Moje mladší sestra Zuzka tehdy teprve studovala gymnázium a ve volném čase se věnovala svým koníčkům.“

Zuzka „Na střední jsem byla blázen do historie a starých řemesel. Uměla jsem šít, takže jsem kamarádům vyráběla historické a fantastické kostýmy. Jednou mě napadlo zeptat se Marcely, jestli by v Číně, kolébce hedvábí, nesehnala nějaké zajímavé materiály, a ona mi přivezla balík látek z pekingského tržiště.  U nás se tehdy takové nedaly sehnat a přátelé se mě začali ptát, jestli by si u mě nemohli něco objednat. Nechala jsem si vytvořit jednoduchý e-shop, doma u rodičů ve skříni jsem založila sklad a pravidelně jsem s látkami jezdila na šermířské akce. Pro obchod jsem vymyslela jméno Sartor, které v latině znamená krejčí.“

Marcela „Věděla jsem, že se v Číně vyrábí obrovský sortiment látek. Tamní textilní trh je vzrušující a složitý labyrint, ve kterém můžete najít neuvěřitelné poklady – když ovšem víte kde. V Šanghaji jsem chodila do velkého obchodního centra, v němž jsou pouze obchody s látkami a krejčovské dílny, a úlovky jsem pak posílala po patnáctikilových balíčcích do Česka. Postupně jsem se začala do textilního průmyslu zamilovávat, koneckonců je to docela technický obor… Přes jednu kolegyni jsem se dostala na textilní veletrhy, v jednom obchodě jsem zase doslova ‚vyšpehovala‘ informaci, odkud oni sami nakupují hedvábí. Znala jsem totiž jen drahé obchody v centru Šanghaje, kde jsou hodně nadsazené ceny. Když jsem pak po dlouhé době navštívila Čechy, čekalo mě doma u rodičů vážné promluvení do duše.“

Zuzka „Začala jsem chodit na vysokou školu a k tomu jsem provozovala Sartor. Se stříháním a odesíláním zboží mi pomáhala maminka, protože viděla, že se jinak nestíhám učit. Látky pomalu zaplavovaly dům, a když pak jednou přijela Marcela, rodiče ji coby tu starší a rozumnější požádali, ať mi domluví, že to takhle dál nejde. Bylo jasné, že toho musíme buď nechat, nebo se do toho naopak pustit opravdu důkladně a seriózně. Hádejte, jak jsme se rozhodly? Nakonec tedy došlo na zmiňovaný business plán a poté na shánění prostor pro obchod a prvních zaměstnanců. Obě jsme se ponořily do studia nových informací, hledaly jsme nové dodavatele, rozšiřovaly jsme sortiment.“

Ani jedna jsme nebyla připravená na cestu obchodnice, většinu věcí jsme se naučily až "za pochodu". Musely jsme nastudovat spoustu někdy i dost protivných věcí a překonat nejednu překážku (kéž by to šlo bez práva a účetnictví...). Podnikání je zajímavé a vzrušující, ale občas může být i velmi intenzivní a zkouší nejen nás, ale i sílu sesterského pouta a tolerantnost našich partnerů a dnes i dětí. 

Odměnou je nám ale firma, kterou máme opravdu rády a baví nás ji dál zlepšovat a posouvat kupředu. Jedna věc nám ostatně z dob kouzelných amatérských začátků zůstala a nepochybně i nadále zůstane: láska ke krásným látkám, kvalitním výrobkům, k řemeslu a tradicím. Ještě větší radost máme z toho, že Sartor zcela přirozeně přitahuje zákazníky, kteří s námi tyto hodnoty sdílejí. S některými z vás se známe pěkných pár let, s některými jen chvilku, ale všichni bez rozdílu jsme součástí skvělé komunity, kterou spojuje zájem o poctivou krejčovinu a výjimečné materiály.

Zuzka ve svém živlu

Mimochodem, chcete vědět, co v Sartoru obnáší takové prosté „rozšiřování sortimentu“? Je to jedna z nejnáročnějších, ale zároveň nejkrásnějších součástí naší práce. Stále pravidelně cestujeme na východ, především do Číny a Indie, kde se osobně seznamujeme s našimi dodavateli, hledáme dobré tkalcovny a továrny, poznáváme místní život a řemesla a hledáme nové možnosti a inspiraci. O zážitcích z cest se dočtete v reportážích na našem blogu.

Cestujeme i na opačnou stranu, na západ, tentokrát jako obchodnice s hedvábím. Ve Spojených státech už jsme si dokonce vysloužily přezdívku „the silk ladies“ a zákazníci kvitují, že jim vozíme nejen zboží, ale i poznatky a informace. Nejsme velká firma a ani nemáme ambice se jí stát, těší nás ale prošlapávat naší hedvábnou stezku, která už vede doslova přes několik kontinentů.

Comments(0)

Get Sartor in your inbox

Subscribe to our newsletter and feed your creativity. You won't get any spam from us, just the sort of interesting and informative content that we'd like to receive ourselves.

By registering you agree to the processing of your personal data

Contact form close
Načíst

Got a question? A dilemma?

(+420) 777 511 114
support@sartorbohemia.com

Language

Currency

Cookies

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners who may combine it with other information that you’ve provided to them or that they’ve collected from your use of their services.

Your cookies settings

Here you can enable cookies according to your own preferences.You can change those settings any time in the future by clicking 'Cookie settings' link in our website's footer.

Necessary cookies help make a website usable by enabling basic functions like page navigation and access to secure areas of the website. The website cannot function properly without these cookies.

Preference cookies enable a website to remember information that changes the way the website behaves or looks, like your preferred language or the region that you are in.

Statistic cookies help website owners to understand how visitors interact with websites by collecting and reporting information anonymously.

Marketing cookies are used to track visitors across websites. The intention is to display ads that are relevant and engaging for the individual user and thereby more valuable for publishers and third party advertisers.