Proč šít hedvábný šátek
Tento návod můžete samozřejmě použít na ušití jakéhokoliv šátku na hlavu nebo na krk, nemusíte nutně sahat po přírodním hedvábí. Na druhou stranu je to ideální způsob, jak si šití s hedvábím vyzkoušet.
Materiály na šátky vyloženě spadají do kategorie „hedvábí pro začátečníky“ a spotřeba není veliká, takže i vaše peněženka tento kousek luxusu unese.
Využijete ho nejen na parádu
Jemný a heboučký hedvábný šátek z pravého hedvábí vás odmění krásně živými barvami jako žádný jiný materiál. Hedvábný šátek má navíc spoustu využití:
- můžete jej nosit na krku či přes ramena
- uvázat jako čelenku nebo mašli
- vplést do vlasů
- ale také omotat kolem ucha kabelky jako ozdobu
- nebo dokonce využít jako nouzovou taštičku
- do šátku také můžete zabalit dárek – v Japonsku se tomu říká furoshiki – dle původní tradice se do šátků balily potřeby do veřejných lázní, dnes se však tato dovednost využívá spíše na ekologické balení dárků, který jde ruku v ruce s trendem slow fashion.
Výběr látky na šátek
Na šátky na nošení se přirozeně hodí spíše jemnější, nepříliš tuhé látky.
Trochu jinak je tomu u šátků na furoshiki (furošiki) nebo u těch šátků, které budete používat spíše jako doplněk než na nošení na krku. Takové šátky mouhou být i z pevných látek bavlněných nebo dokonce brokátů.
Vhodné látky na hedvábné šátky
Šifon a Žoržet
Lehoučké šifony a žoržety se hodí na letní nebo společenské šátky a šály. V létě je můžete volně uvázat na hlavu a proměnit se v elegantní Italku, k šatům je přehodíte přes ramena, než se zahřejete tancem. Organza, která je také lehká a průsvitná, se pro svou tuhost na šátek nehodí.
Habutaj
Jestli jste někdy zkoušeli malovat na hedvábí, dost možná jste si na to koupili právě šátek z habutaje. Tato lehká, mírně průsvitná látka je skvělý materiál na šátky: dobře se s ní pracuje, je k dostání v krásných, sytých barvách a není drahá, takže si můžete vyrobit šátečky třeba ve všech barvách duhy a střídat je podle nálady. Je též vhodný na furoshiki. Ideální materiál pro hedvábné začátečníky.
Krepdešín
Šátek z krepdešínu je krásně splývavý a na kůži neuvěřitelně příjemný. Práce s krepdešínem je ale spíš pro pokročilejší, je to „živá“ látka, která může být pro začátečníka poněkud frustrující.
Serž
Serž neboli twill je klasický šátkový materiál: proslulé značky, např. Hermès, šijí své slavné šátky právě ze serže. Serž je tkaný v keprové vazbě, která na látce vytváří jemné šikmé proužky. Práce se seržem je méně náročná než s krepdešínem. Seržové šátky se díky své struktuře dobře skládají a uvazují do různých kreativních uzlů.
Satén
Saténový šáteček nebo šála vypadají efektně díky saténové vazbě, která dodává látce maximální lesk. Saténový šátek se vyjímá dobře třeba jako mašle ve vlasech nebo uvázaný jako pásek na společenských šatech. Je třeba však dodat, že satén se na šátky běžně nepoužívá, protože je tak hladký a kluzký, že na něm špatně drží uzly a klouže ve vlasech. Také šití se saténem je náročnější a nehodí se pro úplné hedvábné začátečníky. Na šátek vždy vybírejte klasický satén, ne dyšes, který je příliš tuhý.
Voál
Směsový voál z hedvábí a bavlny je skvělý materiál na šátek: dobře se s ním pracuje, je cenově nejvýhodnější a má podobně krásné barvy jako habutaj. Voálový šátek se dá uvázat na všechny způsoby a lze ho použít i na furoshiki. Vzhledem k ceně asi nejlepší materiál pro hedvábné začátečníky.
Další vhodné materiály na šátky
Bavlna a viskóza
Šátek na nošení i na furoshiki ušijete také z bavlny nebo viskózy. V naší nabídce najdete především k přírodě šetrné druhy viskóz a něčím výjimečné bavlny (ručně tištěné, biobavlny, přírodně barvené apod.) Vybírejte vždy tkaninu, ne úplet – doporučujeme lehčí bavlněný satén, popelín nebo mušelín, lyocellové plátno nebo naše EcoVero s autorskými potisky.
Brokát a len
Šátek na furoshiki ušijete i z brokátu nebo lnu. Brokátový šátek bude skutečně krásný a lze jej nosit i jako doplněk do vlasů nebo na kabelku. Na krk se pro svou tuhost moc nehodí, ale na uchu kabelky – nebo v malém provedení v kapsičce pánského saka – bude vypadat úžasně.
Spotřeba látky na šátek
Šátky se vyrábějí v mnoha velikostech, volba rozměrů tedy záleží čistě na vás.
Při koupi látky nezapomeňte přičíst přídavky na olemování – obvykle stačí 1,5 cm každé straně. Na šátek 50x50 cm tedy budete potřebovat 53x53 cm látky.
Při výběru látky se vždy podívejte na údaj o její šířce, v naší nabídce máme látky v šířích od 70 do 140 cm. Chcete-li opravdu velký šátek, vyberte dostatečně široký materiál.
Podle toho, jak budete chtít šátek nosit, zvolte jeho velikost:
Šátek na krk
Klasické šátky na nošení na krku se obvykle vyrábějí v rozměrech od 50x50. Bavlněné šátky, které se prodávají v galanteriích – takové ty obyčejné s puntíky, kašmírovým potiskem nebo lebkami – bývají cca 70x70 cm velké.
Šátek na hlavu
Klasické šátky na nošení na hlavě se obvykle vyrábějí v rozměrech do 150x150 cm. Šátky Hermès nebo Aspinal mají rozměry 90x90 cm.
Šátek na ramena
Velké šátky z hřejivějších materiálů, které lze naaranžovat na ramena, mívají velikost 140x140 cm.
Šátek na balení dárků
Velikost šátku na furoshiki se samozřejmě řídí velikostí baleného dárku. Obvyklý rozměr je 50x50 cm, který lze nosit i jako malý šáteček na krku, ve vlasech nebo na kabelce. Větší furoshiki šátky mívají stranu o délce 80–90 cm, malé třeba jen 40 cm.
Špendlíky, jehly a nitě
Ještě než se pustíte do (vaší možná první) práce s hedvábím, malá vsuvka na téma jehel a nití. Hedvábí, zvláště některé jeho druhy jako satén nebo šifon (ty začátečníkům nedoporučuji), je velmi jemná látka. Je vhodné tedy používat i jemné nitě, špendlíky a jehly, aby vám po nich v látce nezůstaly vpichy.
Tenké špendlíky na hedvábí
Špendlíky na hedvábí by měly mít průměr drátku maximálně 0,4 mm, měly by být ostré a jako všechny krejčovské špendlíky by měly mít skleněnou hlavičku, kterou můžete bez úhony vyžehlit. Vhodné špendlíky jsou například
- Clover Patchwork Pins 0.4/36 mm
- Flashpin Superfein 0.4/34 mm
- Prym Superfine 0.4/35 mm
Jehly a nitě na šití hedvábí
Při šití použijte univerzální jehlu č. 70 nebo tenkou jehlu č. 60 (například Schmetz Microtex 130/705 H-M 60; Prym Microtex 60).
Pro šití jehlou č. 70 navlékněte běžnou polyesterovou šicí nit, hedvábnou šicí nit (Amann 100 % Silk, Gütermann Silk S 303) nebo extra tenkou šicí nit (Gütermann Extra Fine M 202).
Při šití jehlou č. 60 používejte pouze extra tenkou šicí nit.
Jak látku správně střihnout
Z vybrané látky vystřihněte čtverec požadovaných rozměrů s přídavkem na olemování (konkrétní přídavek uvádím u každé metody zvlášť).
Látku vyžehlete a rozložte si ji na dostatečně velké ploše. Okraje srovnejte do rovna podle kraje stolu, řezací podložky nebo přiloženého pravítka. Dobrým trikem pro „utíkavé“ látky je podložit je střihovým papírem, bavlněným plátnem (např. prostěradlem) nebo dekou.
Látku si upevněte těžítky nebo přišpendlete, ale pozor: na hedvábné látky vždy používejte speciální tenké špendlíky, které nezanechají dírky.
Na značkování na hedvábí použijte krejčovskou křídu bílé barvy (barevná křída se špatně odstraňuje), křídu v tužce nebo mizící fix – ten ale doporučujeme vyzkoušet předem na odstřižku, jestli půjde opravdu beze stopy odstranit.
Stříhejte ostrými krejčovskými nůžkami nebo řežte řezacím kolečkem podle pravítka.
3 nejvíce používané lemy šátků
Existuje několik způsobů lemování šátků. Ukážeme si ty nejvíce používané:
- Tenký založený lem – vhodný hlavně pro jemné látky
- Lem s obráceným rohem – vhodný pro pevnější látky
- Ruční rulička – tradičně používaná pro hedvábné šátky
Nezmiňuji lemování na overlocku. Pokud tento speciální stroj máte a nevadí vám viditelný obnitkovací steh na okraji, můžete si šátek obšít tenčím overlockovým nebo zarolovaným stehem. Nastavení je pro každý konkrétní stroj jiné a najdete ho v návodu.
tenký založený lem
Tento způsob se používá nejen na lemování šátků, ale i na lemy oděvů z tenkých látek jako jsou šifony, žoržety nebo lehké krepy a satény. Říká se mu také „baby hem“. Lem se šije na stroji. Je možné ušít jej i ručně, ale bylo by to dost časově náročné.
Na ukázku jsem vybrala zářivě modrý habutaj.
Lem s obráceným rohem
Tento lem je vhodnější na šátky z pevnějších látek, které dobře drží tvar: bavlny, lny, brokát. Můžete si takhle olemovat nejen šátek, ale třeba i ubrus – stačí jen udělat širší lem.
Na ukázku jsem vybrala lehký bavlněný satén s historickým vzorem z naší limitované edice. Hotový šátek jsem vyzkoušela a musím říct, že je na kůži opravdu příjemný, a přitom zvládne lehce zahřát; na jaro nebo na podzim bude skvělý.
Ruličkový lem
Ruličkový lem se používá na hedvábné šátky, ale i oděvy z látek, jako jsou šifony, žoržety, habutaje nebo serže. Šije se ručně a vyžaduje určitou zručnost.
Při šití se postupuje zprava doleva, levým palcem si rolujete okraj a pravou rukou přišíváte; leváci postupují opačně. Je vhodné, aby byl rolovaný okraj trochu napnutý. Toho nejlépe docílíte tak, že látku něčím zatížíte nebo k něčemu přišpendlíte.
Začněte rolovat kousek (asi 5 cm) od rohu, prsty pomalu ohýbejte okraj do rubu a snažte se ho zarolovat. Chce to trochu cviku, ale jakmile se vám to podaří, už vám to půjde lépe (můžete si lehce navlhčit prsty – ne namočit, ať si na hedvábí neuděláte skvrny!).
Odvažte se
Zbývá už jen uvázat si svůj krásný nový šátek na hlavu, na krk nebo na kabelku a kochat se obdivnými pohledy kolemjdoucích. Nebojte se s vázáním šátku experimentovat.
Na internetu najdete spoustu návodů na vázání a nošení šátků. Já ráda nosím šátky na jaře a na podzim, kdy není počasí na teplou šálu, ale rádo chladně pofukuje. Je-li teplo, putuje šátek na kabelku jako barevný doplněk.
TIP
Nevládnete angličtinou? Nevadí – zadejte do vyhledávače „how to wear a silk scarf“ nebo „how to tie a silk scarf“ a najdete spoustu názorných obrázků a videí.
Balení dárků do látek
Do šátku také můžete po vzoru japonské tradice furoshiki zabalit dárek.
Obdarovaný tak vlastně dostane dárky dva: šátek si může nechat a nosit, nebo do něj také někomu zabalit dárek a předat tradici dál.
Návodů na furoshiki najdete na internetu plno. My jsme pro vás připravili 3 – zabalíte s nimi knížku nebo krabičku, ale díky tvárnosti látky, která se nebude mačkat – nebo dokonce trhat – jako papír, i tvarově nepravidelné dárky jako láhev, flakonek parfému nebo kulatou bonboniéru.
Comments(3)